Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Po čem se nám stýská

Vracíme se z třítýdenního pobytu v Egyptě a letadlo se nad Českou republikou začíná přibližovat k zemi. Šťavnatá zelená barva. Konečně v úzkém průzoru malého okénka letadla vidíme zase naše pole, louky a lesy, které rozdělují zemi na barevnou mozaiku.

Hurghada, Egypt, vyhlídkaJana Makovcová

Hotelová zahrada v Hurghadě byla krásná, plná vzrostlých palem a rozkvetlých keřů. Stačilo ale opustit zdi hotelu a ocitli jsme se mezi pískem, prachem a kamenem. Najednou jsem si uvědomila, jak se mi stýskalo po naší přírodě. Zemi, kde odhodíte semínko na zem a může z něj bez cizí pomoci vyrůst strom. Hotelová zahrada žila jen díky každonočnímu prolévání vodou z jímky.

V Hurghadě není kanalizace. Voda se sbírá do obrovských jímek společných pro několik domů. A a pak se vyčerpává. U toalet jsou instalované malé sprchy. Použitý toaletní papír se nesmí házet do záchodu a odhazuje se do koše. Dost divné, ale snažili jsme se zvyknout si. V průvodci se dočtete důvod. Odpadní trubky v Egyptě jsou úzké a mohly by se toaletním papírem zacpat.
Můj manžel má na řadu zásadních otázek vlastní odpovědi a teorie, které vymyslí většinou během chvilky.
„Víš, proč ten toaletní papír nesmíš házet do záchodu?“, ptal se mne, když jsme večer procházeli hotelovou zahradou kolem dělníků prolévajících stromy silně páchnoucí vodou, zjevně z jímky.
„Dovedeš si představit ty útržky růžového toaletního papíru poházené tady po tom trávníku a zapleteného mezi květy ibišku?“ teoretizoval a ukazoval rukama, kde všude by to bylo.
„Tak proto,“ dodal po krátké odmlce.

Přesto se mi někdy silou zvyku nepodařilo odhození toaletního papíru zabrzdit.
„A sakra, zas je tam,“ dodala jsem provinile a představila jsem si útržky mezi palmami.

Těšíme se domů. Vypadá to, že i náš šestiletý syn Ríša chápe, že se blížíme domů. Nemá rád výlety, nejradši žije doma na gauči. Jen, co jsme přiletěli do Egypta, začal škemrat, že chce domů.
„Domů,“ slyšeli jsme od něj desetkrát za den.
„Ještě dvacetkrát se vyspinkáš a pak pojedeme domů,“ vysvětlovali jsme, abychom mu dali nějakou představu, jak dlouho tady bude. Počítat do dvaceti umí.
„Do taxíku, domů,“ škemral a každý den, když jsme taxíkem odjížděli na léčení a doufal, že míříme domů.
„Na kočárek, domů,“ zkoušel po pár dnech, když pochopil, že taxíkem jezdíme jenom na injekce.
„Domů poletíme letadlem,“ vysvětlovali jsme, aby pochopil, jak jsme daleko. „Nejdřív do autobusu, potom na letiště, letadlem do Prahy, pak do auta a domů.“
Vše, co říkáme, musí být maximálně jednoduchá věta, aby se v ní syn orientoval a dokázal sledovat význam. Vyjmenovaný sled „Autobus – letiště – letadlo – auto – domů“ měl už tak naučený nazpaměť, že teď opravdu chápe, že jedeme domů. A těší se taky.

Ríša má na hlavně pletenou čepičku z červených korálků, kterou nosí tanečnice břišního tance. Prameny barevných korálků mu splývají na ramena kolem uší a kontrastují s jeho opálenou pletí. Čepičku jsme koupili na letišti dětem na hraní.
„Nasadit,“ řekl Ríša, když ji uviděl. A tak jsme čekali ve frontě na odbavení se šestiletým synem posazeným na kočárku, který ho jasně nálepkuje jako postižené dítě. Když si ještě narazil červené korálky na hlavu, nemohl už být na pochybách opravdu nikdo.

Ríša ale teď kočárek vůbec nepotřebuje. Po léčení v Egyptě nádherně chodí. Náš syn má dětskou mozkovou obrnu a vždycky chodil špatně. Chtěli jsme mu pomoct a tak jsme před rokem nechali synovi napíchat botulotoxin do pravé nohy. Je to tady standardní léčba dětí se spastickou obrnou. Botulotoxin by měl nohu uvolnit. Náš syn ale přestal chodit a propukla u něj těžká epilepsie. Za rok jsme si prošli několika dlouhými obdobími, kdy syn se syn nemohl udržet vůbec na nohách, kdy přestával mluvit a vnímat. Pak zas na čas se trochu zlepšil, aby se záchvaty vrátily zpět.

Vracel se zpět ve vývoji, ztrácel nabyté dovednosti, místo toho, aby se vyvíjel a učil se nové věci. Stýskalo se nám. Stýskalo se nám po tom, jaký byl ještě před rokem. Dítě s dětskou mozkovou obrnou, které nevyjde schody, chodí nemotorně, ale chodí. Mluví špatně, ale mluví. Rozumí málo, ale aspoň něco. Syn se nám ztrácel před očima. Mysleli jsme, že je postižený a je to s ním špatné. Nevěděli jsme ale, že i to můžeme ztratit. Že i po takovém stavu se nám může stýskat.

V době největšího zoufalství jsme se rozhodli pokusit se synův stav zlepšit absolvováním léčby u Dr. Augustínové v Egyptě. Proto jsme tady, v letadle, které se vrací ze země písku vedra zpět do České republiky se dvěma autistickými dětmi. Se synem, který má epilepsii a jet s ním do Egypta byl velký hazard. Co kdyby tam dostal těžký epileptický záchvat? Ale nedostal. A to přesto, že si rozrazil nos o okraj bazénu. Přesto, že tam bylo vedro, které minulé léto synovu epilepsii vždy výrazně zhoršovalo a tak většinu času musel trávit doma v pokoji.

Je pravda, že chodit začal už před třemi měsíci, kdy jedna osvícená lékařka po roce navyšování antiepileptik řekla, že už je předávkovaný a zkusí s jeho stavem něco udělat tím, že mu některé léky ubere. A ono to opravdu pomohlo. Ríša začal zase chodit, ale chodil v předklonu jako by mu bylo osmdesát a ne šest let. Celkově po tom téměř roce sezení hodně ztuhl.
V Egyptě neudělal Ríša téměř žádné mentální pokroky, srovnáme-li to s nastartováním řeči u mladšího Jindřiška. Ríšovi opichovala lékařka každé dva dny jeho spastické končetiny, ruku a nohu. Hned po uvolnění achilovky se nebývale zlepšila jeho chůze. Poté následovaly opichy šlach na nártu a v podkolenní, zad, krku a ruky. Chodí teď opravdu moc hezky, nádherně se celý srovnal. A začal střídat nohy při chůzi do schodů.

Myslím, že další pokrok se dostaví až později, léčba bude probíhat ještě doma. Ríša je o dva roky starší než Jindra, pod vlivem léků, které tlumí mozkovou činnost a s větším množstvím diagnóz.

Taky se mi začalo stýskat po něčem teprve, až jsem to ztratila. Pobyt v Egyptě jsem začala s horečkou, která plynule přešla do zánětu jednoho oka. Dva dny jsem chodila s jedním okem zavřeným, slepeným hnisem. Ostré slunce mne tak dráždilo, že jsem si musela od manžela vypůjčit sluneční brýle a vyměnit je za svoje dioptrické. Bez svých dioptrických nevidím, takže jsem chodila prakticky slepá. Myslím mi ten zánět způsobila klimatizace v hotelovém pokoji, na kterou jsme si jen těžko zvykali. Naštěstí můj zánět ustoupil po léčbě antibiotiky celkem brzy.
To s manželovým zánětem uší to bylo horší. První týden tlumil bolest uší ibalginem. Když přestal na jedno ucho úplně slyšet, nechal si od lékařky poradit antibiotika a nakonec navštívil i místního doktora. Taky se mu stýskalo po době, kdy normálně slyšel. A mě se stýskalo po době, kdy jsem nemusela opakovat každou větu třikrát a ještě hodně křičet.

Místní lékař předepsal manželovi ještě jedny antibiotika a taťka se vracel domů už bez bolesti uší a sluch se mu začal pomalinku vracet.

Po absolvování cesty „autobus – letiště – letadlo – auto – domů“ jsme konečně vkročili na naši zahradu obklopenou stromy. Vůbec jsme si dřív neuvědomili, jaké vůně jsou ve vzduchu od rozkvetlých stromů a bylin. Teprve, když jsme na delší čas odjeli pryč z domu, uvědomili jsme si, jak se nám po tom všem stýskalo. Věci, které jsme dříve nevnímali.

Cestou domů se nám ale zastesklo i po úslužnosti egyptský číšníků, kteří jen čekají na příležitost hostům nějak posloužit. Zvedají ze země spadlé lžíce a přináší nové nápoje, jen co máte dopito a neustále se usmívají, i když pobíhají ve čtyřicetistupňovém vedru sem a tam.

Stavili jsme se v českém motorestu na oběd. Za nás čtyři jsme zaplatili nechutných dvě stě egyptských liber. Čekali jsme dlouho na jídelní lístek, na jídlo a na zaplacení vůbec nejdéle.

Sluch se začal manželovi pomalinku vracet, ale nevrátil se úplně. Zašel tedy doma k lékaři a ten ho odeslal okamžitě na hospitalizaci do nemocnice.

Leží na kapačkách s kortikoidy. Možná by to mohlo pomoct.

„Ríšo, tatínek jede do nemocnice a bude tam desetkrát spinkat,“ vysvětlovali jsme synovi, aby při večerním koupání moc nevyváděl, že táta není doma.

Tak nějak jsme si zvykli, že máme taťku pořád doma. To naše děti tráví dětství po nemocnicích, ne my. Manžel chodí do práce anebo je s námi. Nevěděla jsem, že by to mohlo být jinak.

My už se těšíme, až budeš, taťko, zase doma.

Stýská se nám.

Autor: Jana Makovcová | středa 8.6.2011 11:11 | karma článku: 20,05 | přečteno: 3264x
  • Další články autora

Jana Makovcová

Poslední ať zhasne

Diskuzní web rodičů postižených dětí www.postizenedeti.cz vznikl v lednu 2009. Nyní, 21.12. 2012, po téměr čtyřech letech jeho fugnování, web definitivně vypínáme.

21.12.2012 v 19:20 | Karma: 17,13 | Přečteno: 19129x | Diskuse| Osobní

Jana Makovcová

S dětmi v Egyptě aneb ten náš žere písek

„Ty si troufáš jet s dětmi k moři?, ptala se mne maminka stejně postiženého dítěte jakou jsou ty naše. „S autistickým dítětem do Egypta? To já bych nemohla“, dodávala hned, „ ten náš žere písek.“

1.6.2011 v 17:58 | Karma: 19,83 | Přečteno: 2881x | Diskuse| Ona

Jana Makovcová

Klamavá reklama aneb Zumbááá

Nechala jsem se nachytat. Ladné cvičení s tanečními prvky – zapomenete, že vlastně cvičíte – skvělá zábava. Podobná hesla se mi vybaví při vyslovení slova Zumba. Zumba je „in“ a tak se stalo, že tohle moderní cvičení dorazilo i k nám do malé vesnice, kde žije snad jen pět set obyvatel. Opilá jarem a drobným úspěchem v podobě jemného zhubnutí (ne vlastním přičiněním, ale týdenní nemocí) jsem ukázala prstem na letáček lákající na lekci Zumby a oznámila manželovi:

8.4.2011 v 7:30 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3314x | Diskuse| Ona

Jana Makovcová

XXL oblečení za všechny prachy

Vím přesně, o čem by měla být moje třetí kniha. Vím přesně, jaký důležitý úkol je teď na řadě. Moje oblečení XXL musí z domu. A to hned v závěsu za mými nadbytečnými asi třiceti kily. Kolik je to přesně nevím už dávno, protože jsem se přestala vážit poté, co se mi při pohledu na číslovku na displeji osobní váhy začalo dělat mdlo.

28.12.2010 v 13:54 | Karma: 32,65 | Přečteno: 4483x | Diskuse| Ona

Jana Makovcová

Obyčejná maniodeprese a neobyčejná naděje

Jsou dny špatné i dobré. Mívám občas dojem, že to není přirozený běh života. Někdy mne napadne, že to je obyčejná maniodeprese.

22.11.2010 v 21:26 | Karma: 28,59 | Přečteno: 6212x | Diskuse| Ona
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Trumpova bulvární odysea. Jeho věrní z něj dělali nadsamce, soupeře likvidovali

25. dubna 2024  14:10

Premium Aktuální soud s Donaldem Trumpem, ve kterém se propírají i jeho opakované zálety, je unikátní...

Langšádlová končí jako ministryně pro vědu a výzkum. Nahradit ji může Havel

25. dubna 2024  8:08,  aktualizováno  13:55

Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy jako ministryně pro vědu a výzkum. Jméno...

Muž se nadýchal chemikálie, která unikla z tlakové lahve. Patrně jde o chlor

25. dubna 2024  13:45

Kvůli úniku neznámého štiplavého plynu zasahovali hasiči ve středu a ve čtvrtek v Gorkého ulici v...

Zastal se urážené kamarádky, schytal kopanec do hlavy. Policie hledá útočníka

25. dubna 2024  13:42

Pražští policisté pátrají po agresorovi, který v březnu v Karlíně napadl jiného muže. Incident se...

  • Počet článků 11
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6961x
Jsem matka dvou autistických chlapců, zakladatelka komunitního webu pro rodiče postižených dětí www.postizenedeti.cz, který byl v provozu v letech 2009-2012. Vydala jsem knihy "Maminko, nezpívej" a "S rukama na uších". Obě knihy jsou o našich dětech a vycházejí z textů, které jsem psala pro internetový blog.
Je mi 38 let, vystudovala jsem Masarykovu univerzitu v Brně, obor matematika a výpočetní technika.